Eco Printer – Pedab
Pedab
återanvänder papper
upp till 10 gånger
Pedab Logistics AB har valt att använda Toshibas ECO-maskin – en multifunktionsskrivare och Eco Printer som kan återanvända papper. På bara några månader har företaget återanvänt 10.000 pappersark och nu tittar man på flera användningsområden.
På Pedab Logistics lager i Borås lagerhålls alla produkter inom Pedab Group. Här sker konfigurering, plockning och packning innan ordern skeppas vidare till sin slutdestination. Eftersom företaget är ISO-certifierat inom 9001 och 14001 så läggs stor vikt vid utveckling av verksamhetens arbetsprocesser.
– Med Toshibas lösning har vi inte bara sparat papper och därmed sänkt kostnader. Framför allt har vi gjort en stor miljöbesparing och en effektivisering av arbetsprocessen, vilken i sin tur har gjort att vi sparat mycket tid, berättar Patrik Junno.
Patrik Junno är affärsområdeschef och ansvarig för att driva, stötta och utveckla den dagliga verksamheten vid Pedab Logistics.
Breddning av verksamheten kräver smidiga processer
Toshibas multifunktionsskrivare / Eco Printer som kan återanvända papper. Läs mer om produkten